01689 853626

Staff

Staff List for Academic Year 2019 – 2020

Leadership Group

Mr Alan Blount

 Headteacher

Mrs Sarah Sword

 Deputy Headteacher and Designated Safeguarding Lead

Mrs Colleen Young

 Deputy Headteacher

 Mrs Claire Viner

  School Business Manager

 Mr Matthew Bournat

  Head of Sixth Form, Deputy Designated Safeguarding Lead

Mr Jonathan Lewis

 Assistant Headteacher

Mr Peter Moren

 Assistant Headteacher

Directors of Learning/Head of Year

Miss L Harvey

Deputy Head of Sixth Form

Ms J Young

Director of Learning KS4and Deputy Designated Safeguarding Lead

Mrs A Meader

 Head of Year 10

Mr S Atkins 

 Head of Year 9

Miss R Garswood

 Head of Year 8

Mrs S Howells

 Head of Year 7

SENCO 

Miss S Eells

SENCO

Heads of Department / Subject Leader

Department

Mr A Begbey

 Chemistry

Mr R Burn

 Geography, Environmental Science

Mrs E Casey

 Modern Foreign Languages

Mr D Connolly

 Economics

 Mr J Davis

  Mathematics

Mr P Deane

 Classical Civilisation

Miss M Devereux

 Psychology

Miss N Faith

 Art

  Mr M Fitzpatrick

  Design Technology

Mr D Graham

 Music

Miss L Harvey

 Duputy Head of Sixth Form, RPE

Mr P Hunt

 Computing

 Mrs J Lebreuilly

   Biology

Mr J Lewis

 English 

Ms I Montero-Garcia

 Spanish

 Mr M Ogretme

  Physics

Miss D Roots

 Physical Education

Mrs N Smith

 History 

Mr M Stokes

 Drama

Miss J Young

 Government & Politics

 

List of Teaching Staff

Name

Subject Taught/Post

  Mr S Atkins, BSc, PGCE

 Head of Year 9, Computer Science

Mrs E Ballaster, BA, PGCE

French and Spanish

  Ms T Bandali, MA, BA, PGCE

  English

Mr A Begbey, BSc, PGCE

Head of Chemistry, Science

  Mrs K Beney, BA

 Japanese

  Mr Blount, MA, BSc, QTS

 Headteacher, Biology

Mr M Bournat, MA, BA, PGCE

Head of Sixth Form, RPE, G&P

Mrs H Bunting, MA, BA, DipEd, PGCE, FRSA

Japanese

Mr R Burn, BSc, PGCE

Head of Geography,

Educational Visits Co-ordinator

Mrs J Canovan, BA

Latin

 Mr D Cade, BMus

 Music

Mrs E Casey, MA, PGCE (Equiv. Cologne)

Head of Modern Foreign Languages, French

 Miss R Choudhury, BSC, QTS

 Chemistry

Mr D Connelly BA, QTS, DipEd, CertEd

Economics

Miss R Cottle, MA, BA, PGCE

English

 Mr J Davis, BSC, PGCE

 Head of Mathematics

Mr P Deane, MA, PGCE

Head of Classical Civilisation; English

Miss L Denton, MSc, BSc, PGCE. MEd. MInstP CPhys

Physics

Mrs M Devereux, BSc, PGCE

i/c Psychology

Mrs V Eason, BSc, PGCE

Physical Education

Miss S Eells, BSc, PGCE

SENCO, Physical Education

Ms N Faith, BA, PGCE

Head of Art

Mr K Fernando, BSc, PGCE

Mathematics

Mr M Fitzpatrick, BA with QTS

Head of Design Technology

Mrs L Frost, BEd

Drama

Miss R Garswood, BSc, PGCE

Head of Year 8; Geography

Mr D Graham, BA, PGCE

Head of Music

Mrs N Harris, MA, BA, PGCE

French

Miss L Harvey, BA, PGCE

Deputy Head of Sixth Form, Head of RPE

Mrs S Howells, BSc, PGCE

Head of Year 7, Design Technology, Art

Mr P Hunt, MSc, BSc, PGCE

Head of Computing

Mrs C Jackson, BA Hons, PGCE

RPE

  Mrs E Johnson, BSc, PGCE

  Mathematics

  Miss S Keating, BAcL, PGCE

  German
  Miss M Lau, LLB, PGCE

  English

  Mrs H Le Roux, MA,  BEN

  Mathematics, French

  Mr P Leaton, BSc, PGCE, QTS

  Mathematics

  Mrs J Lebreuilly, BSc, CPE, LPC, PGCE

  Head of Biology

Mr J Lewis, BA, PGCE 

Assistant Headteacher, Head of English, Professional Tutor ITT

Mrs C Lloyd, BA, PGCE

Latin

Mr A Mansell, BSc, PGCE

Biology

Mrs A Meader, BEd

Head of Year 10,

Physical Education

 Mrs J Mehta, BCa, QTS   Computer Science
 Mr S Mills, BA, Econ, PGCE

 2i/c Mathematics

Ms I Montero-Garcia, BA, PGCE

Head of Spanish, French

Mr P Moren, BA, PGCE

Assistant Headteacher; Spanish

 Miss H Morland, BSC

 Mathematics

 Mr M Ogretme, MSc, BSc, QTS

 Head of Physics

Mr N Patrick, BSc, PGCE

Mathematics

 Miss S Pimpicka, BA

 Art, Design Technology

Mr J Pitrik, MA, BEng, PGCE

i/c Engineering, Design Technology

Miss L Rawe, BSc, PGCE

Geography

Ms S Renganathan, BA, PGCE

2i/c English Department

Miss D Roots, BSc, QTS

Head of Physical Education

Mrs S Rushton, MA, BA, PGCE

History KS3 Lead

Mrs F Shilling, MA, Cert Art & Design, PGCE

Design Technology

 Mr J Sheehan, BSc,PGCE   Science

Miss P Sitambuli, MSc, BSc, PGCE

Chemistry

Mrs N Smith, BA, PGCE

Head of History, Oxbridge Coordinator

 Miss H Solomon, BSc, QTS   Science
 Miss N Stebles, MA, PGCE   Psychology

Mr M Stokes, BA, PGCE 

Head of Drama

 Mrs S Sword, BEng, NPQH, PGCE

  Deputy Headteacher; Mathematics

 Mr S Thomas, BSc, QTS

  Physical Education

Miss C Viggers, BA, PGCE

English; KS3 Leader for English

 Mrs B Whiskey, MSc, BSc, PGCE

 Science

Mrs G Woodward, BA, PGCE

History

Mrs C Young, MSc, BSc, PGCE

Deputy Headteacher; Mathematics

Miss J Young, MA, BA, PGCE

Director of Learning KS4, Government and Politics, History

Mrs X Zhang, MA, BA

Mandarin

 

List of Support Staff

Office and Administration

  Mrs M Chopping

  Reprographics

Mrs K Donnelly

Administration Manager

  Miss C Elrick

  Apprentice Administrator

Mrs C Green

Administrator

 Mrs S Hartley-Blake

  Exams Assistant

Mrs S O'Brien

Attendance Officer

Mrs D Osifeso

Receptionist

  Mrs V Platt   Exams Officer

Mr N Sharma

STEM Enrichment Coordinator

Mrs J Ristic-Smith

SIMS Manager

  Miss E Roberts

  Sixth Form Administrator

Mrs J Vallely

Science Learning Partnership Administrator

Dr E Wanostrocht, PhD, BSc

Admissions Registrar, Assessment Data Administrator

Mrs C Woods

Administrator

Modern Foreign Language Assistants

Mrs R Bagwell, BSc, Teacher Cert (TESOL)

Foreign Language Assistant (German)

  Ms I Sadler

  Foreign Language Assistant (Spanish)

Mrs V Simpson, Licence in English Literature Studies.

Foreign Language Assistant (French)

Subject Technicians

  Mr G Bates

  Science Technician

  Mrs C Britton BDen

  Science Technician

  Mrs H Daniels, PhD, BSc

  Senior Science Technician

  Ms E Flinders

  DT Technician

  Mr A Gooch

  Science Technician

  Miss S Gray

  DT, Art Technician

  Mr N Paton

  Art Technician

Mrs L Willis

Science Technician

IT

Miss M Baxter

Apprentice IT Technician

Mr J Roberts

IT Manager

Site Team

Mr J Miller

Site Manager

Mr S Miller

Caretaker

Mr M Mullins

Assistant Caretaker

  Mr U Segaran

  Assistant Caretaker

Finance

Mrs M Farmer

Finance Officer

Mrs L Johnson

Finance Officer

Ms C Viner

School Business Manager

Student Support

  Mrs M Arscott

  Student Support

Mrs R Beaney

Careers Assistant

Mrs E Byers, MSc, BA

School Counsellor

  Miss G Eiles-Clarke

  Library

Mrs S Macgregor, BA, LLB

Student Support Manager 

  Miss E Mullins

  Library

 

The school is part of United Learning. United Learning comprises: UCST (Registered in England No: 2780748. Charity No. 1016538) and ULT (Registered in England No. 4439859. An Exempt Charity). Companies limited by guarantee. VAT number 834 8515 12.
Registered address: United Learning, Worldwide House, Thorpe Wood, Peterborough, PE3 6SB. Tel: 01832 864 444

Financial Accountability and Freedom of Information
Website Terms, Cookies and Privacy
Policies

United Learning